کارت گرافیک های NVIDIA GeForce GTX 1000 برای اولین بار در سال 2016 معرفی شده و کارت گرافیک GTX 1060 نیز عنوان پرفروش ترین محصول و کارت گرافیک زمان خود تا کنون را بدست آورد؛ تا پیش از افزایش چشمگیر نرخ ارزهای خارجی و افزایش قیمت کارت گرافیک ها در بازار داخلی ایران، خرید میان رده و حتی بالارده های این خانواده دوست داشتنی بسیار پر رونق بود.

در حین معرفی کارت گرافیک های GeForce RTX 20 از سوی انویدیا، اعلام شد که توزیع کارت گرافیک های سری Pascal همچنان ادامه خواهد یافت؛ حال پس از گذشت چند ماه مدیر عامل این کمپانی، Jensen Huang، در جلسه ی Q&A اعلام کرده است که موجودی این محصولات پایان یافته و دیگر خبری از توزیع سیلیکون های جدید نیست.

با توجه با اخبار و گفته ی انویدیا، مقدار بسیار کم و محدودی از تراشه های GTX 1060 باقی مانده و همین مقدار هم به زودی به پایان میرسد؛ این یعنی پایان عمر کارت گرافیک محبوب، قدرتمند و خوش قیمت GTX 1060. کارت گرافیک های سری GeForce RTX 20 به دلیل قیمت نسبتا بالا، سرعت فروش بالایی را تجربه نکرده و انویدیا امیدوار است که با معرفی کارت گرافیک ارزان تر RTX 2060 که پرفورمنسی به مراتب سریعتر از GTX 1070 Ti دارد، بتواند به روند خرید این محصولات سرعت بیشتری ببخشد. کارت گرافیک 2060 که مدتی است که معرفی شده، با قیمتی حدود 349 دلار، به بازار عرضه خواهد شد؛ به نسبت قدرت این کارت گرافیک، قیمت بسیار خوب و مناسبی دارد. همچنین شایعاتی مبنی بر معرفی کارت گرافیک های GTX 1100 نیز وجود دارد که بدون هسته های RT و Tensor عرضه خواهند شد.

حالا این وسط قضیه کارت گرافیک سری 1100 چیه؟

همانطور که می دانید، کارت گرافیک های سری NVIDIA GeForce RTX 20 تا کنون در 4 مدل معرفی شده و RTX 2060 به عنوان ارزان ترین نمونه در بازار توزیع می گردد. این کارت گرافیک ها به دلیل استفاده از هسته های ترکیبی RT، Tensor و CUDA موفق به پردازش آنی DXR یا Real Time Ray Tracking شده اند. اما وجود این فناوری جذاب به قیمت بالا رفتن ارزش آنها و برچسب قیمتی این محصولات تمام شده است. مثلا کارت گرافیک فوق العاده قدرتمند 2080TI قیمتی حدود 1000 دلار دارد.

در روزهای اخیر نیز به این مسئله اشاره شد که انویدیا احتمالا در حال برنامه ریزی برای معرفی کارت گرافیک هایی است که ضمن استفاده از معماری جدید Turing، فاقد هسته های RT و Tensor هستند؛ با این وجود، قیمت تمام شده ی آن کم میشود و افراد بیشتری میتوانند آن را تهیه کنند؛ البته همانطور که در بالا گفتیم، کارت گرافیک 2060 با وجود عملکردی بهتر از 1070Ti، حدودا 350 دلار قیمت دارد که این نسبتا رقم خوبی است. یکی از کارت گرافیک هایی که در این اخبار به چشم می خورد، NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti نام دارد.

البته تمام این اخبار به صورت رسمی اعلام نشده اند ولی منبع معتبری دارد؛ ولی باز میگوییم : هنوز قطعی نیست و ممکن است فقط یک شایعه باشد. به گفته این منابع کارت گرافیک NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti از یک سیلیکون با کد TU116 استفاده کرده و دارای 6 گیگابایت حافظه GDDR6 است. همچنین در ادامه آمده است که این کارت گرافیک دارای یک رابط 192 بیتی بوده و 1536 هسته ی CUDA را در دل خود حمل خواهد کرد. برای آشنایی بهتر، می توانید از جدول زیر نیز استفاده نمایید.

نظرت چیه ؟